Super Qendi
  Fjalë Te UrTa
 

- Ku ka tym,ka edhe zjarr.
- Hekuri lakohet sa është i nxehtë.
- Gur gur behet mur.
- Shkaut nuk i besohet as kur është i vdekur.
- Fshati qe duket nuk do kallauz.
- Këmbët e shpejta faqja e bardhë.
- Moti i mirë duket që në mëngjes.
- Kush nuk ka kokë ka këmbë.
- I duruari i fituari.
- Punën e sotme mos e lër për nesër.
- Mendja e madhe e keqja e të zott.
- Mos i shih gunën po punën.
- Shqiptari kur jep fjalën ther djalën.
- Pika pika mbushet pusi.
- M'ka djeg tamli e i fryej Kosit.
- Dita e mirë shihet në mëngjes.
- Korbi korbit sytë s'ja nxjerr.
- Ma mirë një zog n'grusht se njiqind n'hava.
- Gjarprin godite në kokë.
- Mos e nguc grajzin me krane se gjen t'zezën tande.
- Muri ka vesh e gardhi ka sy.
- Nata s'ka ispat (dëshmitar).
- Lira e vogël por me vlerë.
- Goja kapak ,trupi rahat.
- Qeni dhe shkau nuk kan besë.
- Qejf për njeri e tym për shpije.
- Sa pata qura e qurana ,pata miq pata jarana.
- Ara e zezë por buka e bardhë.
- Bira e minit treqind grosh.
- Pa hangër hudër nuk t'vie era.
- Ku ka zë s'është pa as gjë.
- Delja që ndahet prej bylyku e han ujku.
- E din luga çka ka vekshi.
- Ku thonë se ka dredhza shumë, merre shportën e vogël.
- Udhës së rrehne ,e grues së krehne mos ju ndaj.
- Mos e vet se t'kallxon vet.
- Sërrëm me fol,e dukat me hesht.
- Kush lufton e fiton.
- Tri herë mendo një herë vepro.
- Qeni që leh nuk të kafshon.
- Kush qeshë veshë.
- Jeto për të punuar puno për të jetuar.
- Miku është mik e jo armik.
- Mos ia mendo kujt të keqën se e gjen vet të zezën.
- Mendo sot të kesh për nesër.
- Ku prek plaku del gjaku.
- Mos e qesh kojshin kur e ke të binë.
- Mos fol pa të pyetur kush.
- E drejta del ne shesh.
- Mos ti ankohet fatit ai qe bjer rastin.
- Peri i ngateruar nuk zgjidhet me nguti.
- Sa ka njerez aq ka edhe rruge.
- Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera.
- Sa jeton aq meson.
- Mos e kqyr doken po kqyrja koken.
- Miku i mire shihet ne dite te veshtira.
- Trimi nuk ik nga lufta,frikacaku ik prej një krisme.
- Fshehtësia e bukurisë është Modestia.
- Vdekja eshte i vetmi vend ku nuk ka ikje.
- Edhe muri ka vesh.
- Guri rende peshon n'vend te vet.
- Buke e kryp ne vatren tane.
- Pasaniku koprac i ngjane miut qe flen ne tas te dukatit.
- Fjala e mire i qel dyert e hekurit.
- Mos ia bo askujt ate çka nuk don ty me ta bo.
- Nese don qe te mos ndegjohet fjala qe do ta thuash mos e thuaj.
- Rrena i ka komte e shkurta.
- Mos e ngofsh Nanen ngoe njerkën.
- Në daç lyp, në daç lep pa punue kush s'të jep.
- Lumi fle, armiku s'fle.
- Për një gozhdë shkon patkoi, për patkuan shkon edhe kali.
- Kush punon, nuk mbetet untë.
- Nuk u lodhe sot, do të mundohesh mot.
- Bie një gur dhe shkoq një mur.
- Një budallë e gjuan një gur e njëqind të menqur smund ta hjekin.
- E bën bujku arën, s'e bën ara bujkun.
- Nuk jep vreshta me urata, por me pun e lopata {kaci}.
- Ujët që rri në një vend kelbet.
- Pa pasur dituri,s'quhet njeriu njeri.
- Gjella me kripe e kripa me karar.
- Miqesia miqesi qesja te shkoje e te vije.
- Miku i mire ne dite te veshtire.
- Pyet njeqind vete e bej si di vete.
- Budallait hapi rrugen.
- Ujku qimen e nderron por zakonin s'e harron .
- Fërterja në zjarr e peshku në det .
- Unë fol për lisa e ai fol për fshisa.
- Cka s'ka në det.

                           - Mos e hidhëro ate që dhet ta lutsh .

- Ujku vetëm qimen e nderron.
- Ai që gënjen e gënjen vetën .
- Nuk mbahet shtëpia me/në një shtyllë.
- Njherë të vie nafaka kah dera.
- Kush vjen pa ftuar, e gjën pa shtruar.
- Më mirë një në tigan, se 100 në det.i.
- Mos i bëj tjetrit atë që s'do të ta bëjnë ty.
- Ai që rrie ndër dardhë han dardha.

 
  Heute waren schon 20 Besucher (41 Hits) hier! Per Me Shum Info : Super-Qendi-Fortesali@Hotmail.Com  
 
=> Willst du auch eine kostenlose Homepage? Dann klicke hier! <=
↕ Mirë Se Vini Te Super Qendi ↕
Image by Cool Text: Logo and Button Generator - Create Your Own