Super Qendi
  Instalimi i PhpBB Forumit ne Hostin tuaj
 
1). Ju duheni me pas host qe ka php dhe mysql

2. Merrni download http://phpbb.com/downloads.php versionin ma te ri te phpbb [Full Package]

3. Unzip qat fajl qe e merrni dhe lidhuni me ftp ne hostin e juaj

4. Ne hostin e juaj i beni upload krejt fajlat qysh jan brenda ne zip ne folder qysh po doni me pas ju forumin psh. nese doni me pas forumin ne ket link www.albi-net.com/forum atehere e krijoni ni folder ne hostin e juaj me emrin /forum/ dhe aty brenda i upload krejt fajlat.

5. Krijone nje baze mysql ne hostin e juaj. Hosti juaj duhet me pas naj lloj te control panelit per host, aty e krijoni nje database me emrin ku po doni me i rujt informatat forumi.

Do t'ju spjegoj qysh me kriju me phpmyadmin ju vetem bazat mundeni me i rregullu kurse userin duheni me kriju ne hostin e juaj permes control panelit qe keni. pra kur e hapni phpmyadmin ne faqe te pare ju do te shini nje fushe dhe Create New Database: shenone emrin e bazes ne ket rast "Sg1forum" dhe create Psh. krijone nje baze "Sg1forum" dhe per ket baze krijone nje user per baza "forum" passwordi "Sg1forum" ... keni kujdes ne fund te krijimit kqyrne sigurt qysh e ka emrin baza dhe useri se perndryshe nuk do te mundeni me i lidh forumin ne shenime

6. Ne internet explorer apo qfar browseri perdorni shenone linkun http://www.albi-net.com/forum dhe do te hapet nje faqe per instalim te forumit. Keto i beni keshtu: ---Default board language: English Database Type: MySQL 3.x (ju edhe nkofse keni version ma te ri lene keshtu qe mos te keni probleme gjat instalimit) Choose your installation method: Install Database Configuration Database Server Hostname / DSN: localhost (e leni localhost perveq nkofse bazen e keni te vendosur ne ndonje server tjeter athere shenoni adresen e bazes ku eshte e vendosur) Your Database Name: Sg1forum (emri qysh e kemi kriju bazen ne phpmyadmin ose prej control panelit te hostit) Database Username: forum (edhe emrin e kemi lan forum perveq nkofse keni tjeter shenone) Database Password: Sg1orum Prefix for tables in database: phpbb_ (kete mund ta leni keshtu) Admin Configuration Admin Email Address: h4ck3r_nr.1@hotmail.com, (emaili i juaj) Domain Name: albi-net.com ( keni kujdes kete duhet me pas te sakt perndryshe mundet mos me punu forumi, shenone qysh e keni domainin ku jeni duke e instalur forumin ose nkofse keni ip mundeni me shenu edhe ip, psh 123.456.0.1) Server Port: 80 (kete e leni keshtu veq nqofse jeni te sigurt se porti eshte tjeter) Script path: /forum/ (kete e detekton automatikish instalimi perndryshe kjo duhet me u kan folderi ku jan fajlat e forumit) Administrator Username: admin (useri admin mundeni me lan userin si te doni) Administrator Password: testadmin Administrator Password [ Confirm ]: testadmin -----------dhe ne fund Start Install dhe nkofse nuk ka ndonje gabim do tju del Finish Install

7. Kthehuni ne ftp edhe i fshini folderat "install" edhe "contrib" Dhe forumi eshte gati Wink Instalimi i gjuhes Merne download gjuhen prej faqes http://phpbb.com/downloads.php me posht do te shini SHQIP dhe download zip fajlin. Ekstraktoni zip fajlin dhe e beni upload ne folderin ku eshte in instaluar forum ne shembullin tone kishe me u kan "test.com/forum/language/" dmth ktu e bani upload folderin "lang_albanian" keni kujdes mos me u kan dy foldera psh lang_albanian/lang_albanian po veq ni folder dhe fajlat me u kan ne at folder, dhe kjo kishe me u duk "test.com/forum/language/lang_albanian" dhe tash kthehuni tek Administration Panel dhe te konfigurimi do tju paraqitet gjuha shqipe.

P.S kerkoi falje qe pjesen nr.7 e vendosa dhe ketu se si instalohet gjuha shqipe ne forum PhpBB Forum met mira
 
  Heute waren schon 2 Besucher (91 Hits) hier! Per Me Shum Info : Super-Qendi-Fortesali@Hotmail.Com  
 
=> Willst du auch eine kostenlose Homepage? Dann klicke hier! <=
↕ Mirë Se Vini Te Super Qendi ↕
Image by Cool Text: Logo and Button Generator - Create Your Own